Szampony bez SLS

Dodany przez w kwi 7, 2014 w Pielęgnacja włosów farbowanych | 0 komentarzy

Szampony bez SLS

Coraz częściej mówi się o składnikach, które znajdują się w używanych przez nas codziennie kosmetykach. Są to produkty stosowane do bezpośredniego kontaktu ze skórą, dlatego nie powinny pojawić się żadne wątpliwości co do ich bezpieczeństwa. Niestety ostatnio pojawiają się niepokojące doniesień ze świata nauki na temat szkodliwości takich składników jak SLS czy parabeny.

SLS, czyli sodium lauryl suflate to związek należący do grupy tanich detergentów syntetycznych stosowanych głównie w przemyśle kosmetycznym, myciu urządzeń oraz pomieszczeń. Znajduje się prawie we wszystkich szamponach, żelach myjących oraz płynach do kąpieli.

Co to oznacza? Ten środek, który jest dość szkodliwy, zwłaszcza ze względu na wszechobecne wykorzystanie w kosmetykach do codziennej pielęgnacji może przyczynić się do przesuszania i podrażnienia skóry, zaburzanie gospodarki wodno-lipidowej, pojawienia się swędzenie oraz wyprysków. To zwłaszcza niekorzystne w przypadku, gdy mamy problem z cerą przetłuszczającą się, łupieżem czy trądzikiem. Najczęściej podrażniają skórę niemowląt oraz dzieci, a także bardzo wrażliwe okolice skóry u dorosłych, czyli pachwiny, pachy i szyję.

Dodatkowo SLS zamiast oczyszczać przyczynia się do niszczenia warstwy lipidowej, a to związane jest z przesuszeniem oraz nadprodukcją sebum, co prowadzi do rozwoju zmian trądzikowych. W ten sposób osoby z problemami skórnymi doprowadzają nieświadomie do nasilenia się błyszczenia cery, pojawienia nowych zmian oraz trudności w kuracji leczniczej.

Czy to oznacza, że mamy przestać stosować jakiekolwiek produkty myjące i zastąpić je wyłącznie wodą? Oczywiście, że nie. Zawartość SLS w konkretnych kosmetykach jest bardzo niska, jednak fakt, że znajdują się wszędzie prowadzi do kumulacji tego środka w naszym organizmie.

Jakie są metody, aby chronić się przed takim skutkiem oraz negatywnym oddziaływaniem SLS na naszą skórę? Przede wszystkim należy czytać etykiety produktów, które kupujemy lub wybierać produkty bez zawartości SLS, czyli kosmetyki naturalne.

Są to produkty w których skład wchodzą głównie składniki naturalnego pochodzenia. Uzyskuje je się tylko dzięki metodom fizycznym, czyli tłoczeniu, destylacji czy suszeniu. Są to metody, który w jak najmniejszym stopniu przetwarzają składnik roślinny, aby zachować jak największe skoncentrowanie aktywnych substancji i nie stracenie ich podczas procesu otrzymywania kosmetyku. Dodatkowo naturalne kosmetyki nie zawierają syntetycznych substancji.

Poniżej przykłady szamponów bez SLS:

  • Szampon dziegciowy dla wrażliwej skóry głowy

Jego skład został opracowany na podstawie rosyjskiej receptury, w której skład wchodzą głównie 18 ziół pochodzących z Syberii, m.in. dziegieć brzozowy, dziurawiec, pokrzywa czy szałwia. Zalecany jest dla wrażliwej skóry głowy.

  • Aubrey Organics

Szampon wzbogacony w olejek z dzikiej róży, syrop z kukurydzy oraz organiczne masło shea. Bez dodatków SLS czy parabenów. Doskonale nawilża i przeciwdziała płowieniu włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>